Çocuklar doğası gereği meraklı bir yapıya sahiptir. Bu yüzden daha önce görmedikleri ya da  bilmedikleri şeylere doğru yönelirler. Örneğin ekmek almaya gönderilen bir çocuk yolda çocuklar için hazırlanmış bir park gördüklerinde aklındaki tek şey gidip daha  önce görmediği oyuncaklarla oynamaktır. Durum böyle olunca çocuk eve geç kalır ve aileler çocuğunu merak ederler. Bu bizim iyi senaryomuz, daha kötü durumlarla karşılaşılabilir. Bu durumlar çocuk kaçırılma çocuğun bir inşaat alanında mahsur kalma  ya da bilmediğiniz bir şehirde  çocuğunuzu kaybetmeniz gibi bir çok tehlikeli durumlar vardır.

          Ülkemizde bu tip durumlar sürekli yaşanıyor. Neredeyse her gün ya bir çocuk kaçırılıyor ya da kayboluyor. Aileler de önlem almak için çocuklarının her saniye nerede ve ne yaptıklarını bilmek isterler. Çocuk takip cihazı ailelerin bu isteklerini yerine getirmek için üretilmiş bir cihazdır. Çocuk takip cihazı bir akıllı saat gibidir. Ama akıllı saatlerde gereksiz ve kullanımı kolay olmayan bir ton yazılımlar vardır. Aileler açık ve net  bir amacı vardır o da sadece çocuklarını takip etmektir. Çocuk takip cihazı özellikleri şu şeklide açıklayalım. GPS ile çocuğunuzun nerede olduğunu çok hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Hatta çevresinde neler olduğunu harita sayesinde öğrenmeniz çok kolaydır. Bir diğeri ise çocuğunuz ile istediğiniz an telefon ile saati arayabilir çocuğunuzun iyi olup olmadığını teyit edebilirsiniz. Çocuk takip cihazı android ve IOS telefonlarla uyumlu ve akıllı telefondan çocuk takip cihazını açma ve kapama saatlerini belirleyebilirsiniz. Çocuk takip cihazı önceden belirlediğiniz 10 tehlikeli durum için aileler bildirim gönderme özelliği çocuklara gelebilecek muhtemel tehlikeleri önceden öğrenip önlem almanızı sağlar. Bu saat şeklindeki cihazın içerisinde bulunan üç eksenli G sensör sayesinde adımlarınızı sayabilme özelliği sahiptir. Ayrıca kalori hesaplama özeliği de bulunan çocuk takip cihazı çocuğunuzun günde kaç kalori yaktığını öğrenip ona göre beslenmesini düzenleyebilirsiniz. Tüm dünyada obezlik artmış durumda  ve bu cihaz önlemler için sadece bir tanesidir. 

           Genel olarak baktığımızda çocuk takip cihazı aynı bir akıllı saat gibidir. Fakat bu cihazın bir telefon ile bağlanmasına gerek yoktur. Yani çocuğuna küçük yaşta telefon almak istemiyorsanız ve çocuğunuzu 7/24 takip etmek istiyorsanız çocuk takip cihazı bu isteklerinizin hepsini yerine getirecek özellikler ille donatılmış bir üründür.