Geçmişte atalarımız avcılık ve toplayıcılık yaparak yemek yeme, giyinme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamıştır. Avlarını bazen günlerce ağaç tepelerinde, çalılıkların ardında beklemiş herhangi bir ses çıkarmamak için ellerinden geleni yapmışlardır. Geleneklerimiz doğrultusunda günümüze kadar getirdiğimiz avcılık birçok insan için de oldukça büyük bir tutkudur. Özellikle geçmiş ve günümüz arasında güçlü bir bağ oluşturan kültürel yapısıyla avcılık gün geçtikçe, gelişmiş teknoloji sayesinde

daha profesyonel bir hal almıştır. İlkel avlanma araçları veya teknikleri yerine, günümüzde avlarda avlanma sapanları, kafes tuzaklar, dronelar gibi teknolojik ürünler kullanılmaya başlanmıştır. Geçmişte insanların hayatta kalabilmesi için elzem bir ihtiyaç olan avlanma günümüz şartları altında insanlar için spor yapma, boş vakit değerlendirme, hobi olarak bir şeyler yapma anlamlarını taşıyabilmektedir. Avlanma için kullanılan aletlerin yanı sıra birçok teknikte de değişimler ve yenilikler meydana gelmiştir. Bu tekniklerden bazıları kimi zaman risk taşıyabilmekte ve riskli durumlarda tehlike altında olduğunuzu düşünmek avınıza konsantre olmanızı zorlaştırabilmektedir. Bu noktada Sail Track takip ve dinleme cihazı avcılık sporunu bu tür tehlike ve risk taşıyan durumlarda dahi güvenle icra edebilemeniz için bir gereklilik haline gelmiştir.

Avcılık sporunu gerçekleştirirken ortamın sessiz olması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle çoğu avcı avlanmayı yalnız olarak gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Bu da tehlikeli ve riskli durumlarda da yalnız başlarına mücadele etmeleriyle sonuçlanmaktadır. Bu tür durumlarda avlanılan bölgeler çoğu zaman ıssız, dağlık, ormanlık yani elektiriğe ulaşımın kısıtlı olduğu yerlerdir. Bu gibi yerlerde günümüzde kullandığımız akıllı telefonların pil ömürlerinin oldukça kısa olmasını da hesaba katarak avcıların acil durumlarda iletişim kurmada sıkıntı çektiklerini söylemek mümkündür. Ayrıca akıllı telefonlarınızın çoğu zaman bildirim sesleriyle avcılık yaptığınız esnada ortamdaki sessizliği bozması oldukça mümkündür. Bu gibi durumlarda şarj süresinin uzunluğu, oldukça sessiz kullanım ve kesintisiz ulaşım imkanı sunmasıyla fark yaratan Sail Track takip ve dinleme cihazı avcılık sporu esnasında vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir.

Avcılık öncesi hazırlık sürecinizde edindiğiniz Sail Track takip ve dinleme cihazınızın kurulumu oldukça basittir. Cihazı ilk olarak 2-3 saat şarj ettikten sonra pin kodu iptal edilmiş bir sim kartını cihaza yerleştirip siz av sırasındayken konumunuzu anlık olarak takip edebilecek ve acil durumlarda size ulaşabilecek bir numarayı cihaza tanımlamanız temel olarak sizi cihaz kullanımına hazırlamaktadır. Dilerseniz uygulama üzerinden geçmişte bulunduğunuz konumları görebilir, kendinize bir alan belirleyebilir, bu alanın dışına çıktığınızda tanımlı olan numaraya bir uyarı çağrısı alma özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Bu şekilde güvenli olarak belirlediğiniz bölge içinde kalmayı garanti altına almış olursunuz. Ayrıca cihaza birden fazla numara eklenebildiği için sizinle birlikte orada bulunmayan birinin numarasını da ekleyebilir ve acil durumlarda cihaz açık durumdayken açma-kapama tuşuna 5 saniye basarak aktif hale gelen SOS özelliği sayesinde riskli durumlarda numarasını eklediğiniz ikinci kişiye bir acil durum çağrısı ve konumuzunun iletilmesini sağlayabilirsiniz.

Çoğu avcı avlanırken yanında bu spor için özel olarak yetiştirilmiş olan "av köpekleri"ni de yanına almaktadır. Bu eğitilmiş av köpekleri uzak bir yerde vurulan avın yerinin tespit edilmesinde size kolaylık sağlamaktadır. Fakat bu köpekler yanınızdan ayrıldıklarında kimi zaman kaybolabilir kimi zamanda dağlık-ormanlık alanlarda bulunan çukur veya bunun gibi engellere takılarak yanınıza dönemeyebilirler. Bu gibi durumları engellemek amacıyla köpeğinizin boyutuna göre tasmasına veya bileklerine sail track takip cihazını takabilir ve onun anlık konumunu öğrenebilirsiniz. Av için yanınızda taşıdığınız eşyalara da Sail Track takip ve dinleme cihazını yerleştirebilirsiniz. Siz avınıza yaklaşırken ağırlık yapacak bu eşyaları koyduğunuz yerden haberdar olabilirsiniz. Harekete ve sese karşı duyarlı olan bu cihaz sayesinde cihazınız yer değiştirdiğinde veya çevresinde ses algılandığında tanımladığınız numaraya çağrı iletilmektedir. Bu şekilde cihaz hem sizi hem yanınızda bulunuyorsa köpeğinizi hem de eşyalarınızı güvende tutmak amaçlı bir hizmet sunmaktadır.