Parkinson nedir?

Parkinson hastalığı, dopamin  üretimi ile görevli beyin hücrelerinde meydana gelen kayıp sonucu  oluşan bir sinir sistemi hastalığıdır. Kısaca kronik hareket bozukluğu demektir. Genellikle orta yaş hastalığıdır.  İsmini, hastalığı ilk olarak 1817’de titremeli felç olarak tarifleyen James Parkinson’ dan almıştır.  

Parkinson hastalığı kademeli olarak ilerleyen bir hastalıktır.  Hastalık el, çene, bacak, yüz ve kol titremesi ile başlar.  İlerleyen dönemlerde bu belirtiler daha da kötüleşir. Hasta da  yürüme zorluğu, konuşma bozukluğu gibi günlük hayattaki ihtiyaçları giderebilecek bazı  hareket bozuklukları meydana gelmektedir.  Hasta kendi ihtiyaçlarını gideremediği için bakıma ihtiyaç duyar.  

Parkinson hastalığı görülme yaşı 40_70 yaş aralığıdır, ama en fazla 60 yaşından sonra görülmektedir. Erkeklerde görülme olasılığı daha yüksektir. Genellikle yaşlılarda görülen bu hastalık çok az olsa da gençlerde de görülme olasılığı bulunmaktadır.  Bu nedenle Parkinson belirtileri bulunan gençler bu ihtimali de düşünmeli,  göz ardı etmemelidirler.   

Parkinson hastalığı sinsi bir hastalıktır. İlk etap da vücudun sağ ve sol taraflarında hafif titremeler  ve kas sıkışmaları görülmektedir.  Daha sonra bu belirtiler çok fazla şiddetlenir ve vücudun tüm bölümlerinde görülmeye başlar. 

Parkinson hastalığının sebepleri kesin, net olarak bilinmemektedir.  Hastalık genetik yatkınlığı olan kişilerde  daha sık görülmektedir.  Genetik faktörlerin dışında bazı kimyasal maddelerin hastalığı tetiklediği bilinmektedir.  Bunun haricinde kırsal yaşam, kuyu suyu kullanma ve bazı tarım ilaçlarına maruz kalınması da hastalığı tetikleyen unsurlardandır. 

Parkinson belirtileri;

  1. Titreme
  2. Konuşma bozuklukları
  3. Hareketlerde yavaşlama
  4. El yazısında bozukluk
  5. Duyu organlarında bozulma
  6. Duruş bozuklukları, denge problemi
  7. Duygu durumundaki karışıklık, depresyon
  8. Bağırsak hareketlerinin azalması gibi birçok belirtisi bulunmaktadır. 

Bu saydığımız tüm belirtiler ve Parkinson hastalığının bakımının  ne kadar zor ve önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.  Bu noktada hasta bakıcının hem güvenilir hem de bu konuda  bilgi  sahibi olması gerekmektedir. Günümüzde yaşlılara, hastalara hasta bakıcılar çok kötü muamele etmekte, onların ihtiyaçlarını karşılamamakta vs. bir sürü kötü eylem sergilemektedir. Kişi takip/ ortam dinleme cihazları hemen imdadınıza yetişiyor. Birçoğumuz anne babalarımızı, dede ninelerimizi ve diğer sevdiklerimizi bu hiç tanımadığımız insanlara emanet etmek zorunda kalıyoruz. Aklımızda bin bir sorularla, acabalarla zihnimiz hep onlarla  meşgul olmaktadır.  Kişi takip / ortam dinleme cihazını ister takip amaçlı ister ortam dinleme amaçlı kullanabilirsiniz.  Sail takip/ Dinleme cihazı bir sim kart aracılığı ile telefon gibi çalışır.  Bu cihaz sayesinde cihazın bulunduğu ortamı çok net bir şekilde dinleyebilirsiniz. Takip/Dinleme cihazı içinde bulundurduğu  GPS (konum belirleme) özelliği ile cihaz ,içinde bulunduğu konumu size yollamaktadır.  Kişi Takip/ Dinleme cihazı hafif, küçük tasarımıyla rahatlıkla kamufle edilebilir.  Hemen hemen her yerde Sail takip / dinleme cihazını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dinleme cihazlarının fiyatları da makul, her bütçeye uygundur. Kişi takip cihazı ile sevdiklerinizi  güven altına almanın zamanı geldi.