Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’ da 3,5 yaşındaki Pamir’in kaybolarak ölü bulunmasının ardından  çocuk kaybı  konusu tekrar gündeme gelmiş ve TÜİK  2011 verilerine göre çocuk kaybının 27 bini aştığı açıklamasında bulunmuştu.   O günden bugüne o rakamların daha da arttığı aşikar.  Kayıp çocukların sayılarına göre veriler kurumdan kuruma değişim göstermektedir.  Türkiye’nin kadına yönelik  şiddette olduğu gibi

 bu konuda da sabit ve güvenilir bir veri bankası bulunmamaktadır.  Kurumlar arasın sayısal farklılıklar  şüphesiz kabul edilebilir ama gerçek olan, hepsinde ortak olan özellik çocuk kayıplarındaki artışın her geçen gün daha da arttığıdır.  Sayılarla ilgili en çarpıcı, dikkat çekici olan ise  kayıpların ortalama %65’inin kız çocuğu olması. Çocuk yuvalarından  kaçış oranı da çok fazla şekilde artış göstermektedir.  Bu çocukların kaçışını önlemek için bazı politikalar, projeler tasarlanmaktadır. 

YAKAD verilerine göre ise çocukların kaçmaları dışında kayıplarının nedenini şu şekilde sıralamaktadır;

  • Zeka geriliği ve benzer durumlar
  • Cinsel istismar
  • Trafik kazaları
  • Evlat edinme
  • Organ ticareti
  • Fuhuşa zorlama
  • Doğal afetler
  • Dilendirme
  • Evlat edinme
  • Şahsi, gizli düşmanlıklar gibi sebeplerden dolayı kayıpların arttığını öne sürmüştür. 

Birçok kamu kurum ve kuruluş çocuk kayıplarını azaltmak için kayıpların önüne geçmek için insanlara uyarılarda bulunup bazı tedbirler almaktadırlar. Ne yazık ki bu tedbirler yetersiz kalmaktadır. 

Bu noktada siz anne babalara büyük görevler düşmektedir. Hepimiz için çocuğumuzun değeri hiçbir şeyden önemli değildir.  Çocuk takip cihazı/ akıllı kol saati ile bütün dertlerinizden kurtulma vakti geldi.  Akıllı saat sayesinde çocuğunuzu artık an ve an takip edebileceksiniz. 

Kol saati gps takip cihazı çocuklar için özel tasarlanmış zırhlı bir cihazdır. Çift yönlü konuşma özelliği ile hem telefon hem saat olarak kullanılabilen akıllı saattir.  Takip cihazı saatimizin daha birçok özelliği bulunmaktadır.  İkili konuşma özelliği sayesinde telefonunuzdan istediğiniz zaman çocuğunuzu arayabilirsiniz. Çocuğunuzda aynı şekilde sizi arayabilir.  GPS, LBS WIFI konumlandırma özelliği ile çocuğunuzun nerede olduğunu kontrol edebilirsiniz.  SOS uyarısı özelliği ile 10 acil durum kontağı belirleyebilirsiniz.  Bölge sınırlama yaparak çocuğunuzun sizin belirlediğiniz bölgenin dışına çıkması durumunda  telefonunuza mesaj gelir.  Çocuk telefonunun ayrıca çevre özelliği, ikaz özelliği, sınıfta bırak, adım ve kalori hesaplama gibi  birçok özelliği bulunmaktadır. Sail çocuk telefonu saat  mavi ve yeşil 2 renk seçeneği ile çocuklarınızın severek takacağı tatlı bir saattir.  Tek yapmanız gereken watch telefon/ akıllı takip saatine bir sim kart yerleştirmektir.  Küçük takip cihazına sim kartı yerleştirdikten sonra bazı adımlara uygulayarak  çocuk telefonunu  aktif hale getirebilirsiniz. Wilkywatch en ucuz, uygun fiyatlarla Sail güvenlik tarafından  sizlere sunulmaktadır. Piyasa da çok pahalı olan çocuk takip gps/ akıllı kol saatini  bize uğramadan almaya karar vermeyin. Hiçbir şey için geç olmadan elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret edelim.