Haçiko,  10  Kasım 1923’ te Akita iline bağlı Odate’ de doğan, ölünveye kadar sadakatla bağlı olduğu sahibini  her gün işe giderken bindiği metro istasyonu  Shibuya İstasyonu kapısında bekleyen,  Akita cinsi köpektir. 

1924 yılında Tokyo Üniversitesinde görev yapan Prof.  Dr.HidesaburaUeno, küçük bir köpek yavrusu buldu.

Prof. Ueno, köpeğinin adını Japoncada ‘sekizinci’ anlamına gelen Haçiko ismini kurdu. Safkan Akita cinsi beyaz bir erkek olan Haçiko,  her sabah üniversiteye gitmek için evden metroya yürüyen sahibi Prof. Ueno’ ya  eşlik ediyordu. Çok geçmeden bir akşam iş dönüşü profesör Haçikonun kendini beklediğini gördü ve bu duruma çok şaşırdı.  Bu akıllı, sadık köpek sahibinin dönüş saatini hesaplamış ve aynı yolu kullanacağını düşünerek  metronun önüne gitmişti.  Ondan sonraki 1 yıl boyunca Haçiko her sabah sahibine metroya götürdü ve dönüş saatlerinde karşıladı.  Vaktini hiç şaşırmadı Haçiko.  Ama bir akşam  profesör metrodan inmedi. Haçiko 3 gün boyunca bekledi, gözlerini kapıdan ayırmadan bekledi.  Profesör üniversitede kalp krizi geçirip ölmüştü.  Haçiko her akşam sahibim metrodan çıkar diye bekledi. Haftalar aylar boyunca inatla Tokyo metrosunun  Shibuya İstasyonu’nun kapısına gitti. Haçiko tam 9 yıl boyunca sahibinin gelmesini bekledi. 11 yaşındayken metronun kapısında hayatını kaybetti.  Bugün Tokyo’ya gidenlerin Shibuya istasyonunun kapısında karşılaştığı köpek heykeli Haçikodur.  Japonlar sadakat, bağlılık ve hayvan insan sevgisinin sembolü olarak Haçikonun ölümünün hemen ardından  9 yıl boyunca sahibini beklediği yere Haçiko’nun heykelini diktiler.  Her yıl Haçiko’nun ölüm yıldönümü olan 8 Mart’da birçok hayvansever heykelin önünde buluşurlar.  

Bu hikayeyi dinleyip de tüyleri diken diken olmayan, duygulanmayan çok az insan vardır. Köpeklerin sahiplerine olan bağlılığını, sadakatini daha güzel  ne anlatabilir ki bu hikayeden sonra.     Bu vefalı dostlarımızı kaybetmemek, onları güven altına almak için Köpek Takip  cihazı satın almalıyız.  Köpek Takip tasması sayesinde an an köpeğimizi takip edebilir, konum koardinatlarını alabiliriz. Köpek Takip çipi sayesinde köpeğinizi rahatlıkla istediğiniz her ortamda bırakabilir, yurtdışı seyahatlerine dahi çıkabilirsiniz. Köpek takip gps cihazı ebatı, şekli itibariyle rahatlıkla köpeğinizin tasmasına takılabilir. Köpek takip sistemini çalıştırmak için sadece bir sim kart yeterlidir. Köpek takip sisteminin fiyatları son derece uygun ve makuldür.   Bu vefalı dostlarımıza ve kendimize iyilik yapmanın zamanı değil mi?